"eilisin" meaning in All languages combined

See eilisin on Wiktionary

Adjective [Finnish]

IPA: /ˈei̯lisin/, [ˈe̞i̯lis̠in]
Rhymes: -eilisin Head templates: {{head|fi|adjective form}} eilisin
  1. instructive plural of eilinen Tags: form-of, instructive, plural Form of: eilinen
    Sense id: en-eilisin-fi-adj-LCCMBVUG Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Pages with 1 entry, Pages with entries Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 39 15 46 Disambiguation of Pages with 1 entry: 37 0 63 Disambiguation of Pages with entries: 48 0 52

Adverb [Finnish]

IPA: /ˈei̯lisin/, [ˈe̞i̯lis̠in]
Rhymes: -eilisin Head templates: {{head|fi|adverbs|||||||||f1accel-form=comparative|f2accel-form=comparative|f3accel-form=superlative|f4accel-form=superlative|head=|sort=}} eilisin, {{fi-adv}} eilisin
  1. (dialectal) synonym of eilen Tags: dialectal Synonyms: eilen [synonym, synonym-of]
    Sense id: en-eilisin-fi-adv-oLJcRXIe Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 39 15 46

Noun [Finnish]

IPA: /ˈei̯lisin/, [ˈe̞i̯lis̠in]
Rhymes: -eilisin Head templates: {{head|fi|noun form}} eilisin
  1. instructive plural of eilinen Tags: form-of, instructive, plural Form of: eilinen
    Sense id: en-eilisin-fi-noun-LCCMBVUG Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Pages with 1 entry, Pages with entries Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 39 15 46 Disambiguation of Pages with 1 entry: 37 0 63 Disambiguation of Pages with entries: 48 0 52
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "",
        "2": "adverbs",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f1accel-form": "comparative",
        "f2accel-form": "comparative",
        "f3accel-form": "superlative",
        "f4accel-form": "superlative",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "eilisin",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "eilisin",
      "name": "fi-adv"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "39 15 46",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "synonym of eilen"
      ],
      "id": "en-eilisin-fi-adv-oLJcRXIe",
      "links": [
        [
          "eilen",
          "eilen#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) synonym of eilen"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "eilen"
        }
      ],
      "tags": [
        "dialectal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈei̯lisin/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞i̯lis̠in]"
    },
    {
      "rhymes": "-eilisin"
    }
  ],
  "word": "eilisin"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "adjective form"
      },
      "expansion": "eilisin",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "39 15 46",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "37 0 63",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "48 0 52",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "eilinen"
        }
      ],
      "glosses": [
        "instructive plural of eilinen"
      ],
      "id": "en-eilisin-fi-adj-LCCMBVUG",
      "links": [
        [
          "eilinen",
          "eilinen#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "instructive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈei̯lisin/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞i̯lis̠in]"
    },
    {
      "rhymes": "-eilisin"
    }
  ],
  "word": "eilisin"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "eilisin",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "39 15 46",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "37 0 63",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "48 0 52",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "eilinen"
        }
      ],
      "glosses": [
        "instructive plural of eilinen"
      ],
      "id": "en-eilisin-fi-noun-LCCMBVUG",
      "links": [
        [
          "eilinen",
          "eilinen#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "instructive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈei̯lisin/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞i̯lis̠in]"
    },
    {
      "rhymes": "-eilisin"
    }
  ],
  "word": "eilisin"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 3-syllable words",
    "Finnish adjective forms",
    "Finnish adverbs",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish noun forms",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Finnish/eilisin",
    "Rhymes:Finnish/eilisin/3 syllables"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "",
        "2": "adverbs",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f1accel-form": "comparative",
        "f2accel-form": "comparative",
        "f3accel-form": "superlative",
        "f4accel-form": "superlative",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "eilisin",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "eilisin",
      "name": "fi-adv"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish dialectal terms"
      ],
      "glosses": [
        "synonym of eilen"
      ],
      "links": [
        [
          "eilen",
          "eilen#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) synonym of eilen"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "eilen"
        }
      ],
      "tags": [
        "dialectal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈei̯lisin/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞i̯lis̠in]"
    },
    {
      "rhymes": "-eilisin"
    }
  ],
  "word": "eilisin"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 3-syllable words",
    "Finnish adjective forms",
    "Finnish adverbs",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish noun forms",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Finnish/eilisin",
    "Rhymes:Finnish/eilisin/3 syllables"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "adjective form"
      },
      "expansion": "eilisin",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eilinen"
        }
      ],
      "glosses": [
        "instructive plural of eilinen"
      ],
      "links": [
        [
          "eilinen",
          "eilinen#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "instructive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈei̯lisin/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞i̯lis̠in]"
    },
    {
      "rhymes": "-eilisin"
    }
  ],
  "word": "eilisin"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 3-syllable words",
    "Finnish adjective forms",
    "Finnish adverbs",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish noun forms",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Finnish/eilisin",
    "Rhymes:Finnish/eilisin/3 syllables"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "eilisin",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eilinen"
        }
      ],
      "glosses": [
        "instructive plural of eilinen"
      ],
      "links": [
        [
          "eilinen",
          "eilinen#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "instructive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈei̯lisin/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞i̯lis̠in]"
    },
    {
      "rhymes": "-eilisin"
    }
  ],
  "word": "eilisin"
}

Download raw JSONL data for eilisin meaning in All languages combined (2.7kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-21 from the enwiktionary dump dated 2026-10-01 using wiktextract (c1bb342 and 6f96ddf). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.